Akrálna koaktivačná terapia (ACT®) podľa Palaščákovej Špringrovej od roku 2000 rozvíja vybrané princípy metódy R. Brunkow o nové vedecké poznatky v oblasti neurofyziológie a psychofyziológie. Metóda ACT skúma motorické správanie a procesy motorického učenia, využíva polohy vývojovej kineziológie, biomechaniku uzavretých a následne otvorených kinematických reťazcov a takisto funkčné nastavenie akier pre aktiváciu pohybových vzorov.
Aktivácia pohybových vzorov pri vzporu o akrálne časti končatín v ACT napomáha napriameniu chrbtice, čo umožňuje skvalitnenie posturálnych a lokomočných funkcií jedinca. Pohybové vzory aktivované v ACT majú vplyv na psychofyziologické procesy akými sú myslenie, emócie, motivácia a správanie. Metóda je využívaná v rámci prevencie ako funkčné rehabilitačný tréning pohybových vzorov a v terapii pacientov širokého spektra klinických odborov.
Základným cieľom ACT je napravenie zlých pohybových návykov pomocou motorického učenia. Hoci je motorické učenie vedomý proces (prebieha na úrovni mozgovej kôry), opakovaním je možné docieliť jeho osvojenie. Pre úspešné zafixovanie nového alebo zmeneného spôsobu vykonania pohybu je potrebné opakovanie vo väčšom rozsahu – niektoré štúdie uvádzajú až okolo 2 000 opakovaní.
Zostavy cvičení metódy ACT využívajú polohy ranného motorického vývoja, ktorými sme si prešli všetci. Počas dospievania sa však rozpätie a rôznorodosť našich pohybových zručností prispôsobujú nášmu prostrediu a jeho požiadavkám, a to buď negatívne alebo pozitívne. Z toho dôvodu je metóda ACT nielen terapeutickým nástrojom, ale zároveň obohacuje naše motorické schopnosti o tieto, často zabudnuté vzory.
Metóda ACT predstavuje vďaka svojmu dôrazu na napriamenie chrbtice efektívnu terapiu pre mnoho porúch pohybového aparátu – od častých funkčných a degeneratívnych ochorení chrbtice, až po veľmi špecifické ochorenia. Napriamenie chrbtice dosahujeme v terapii ACT koaktiváciou ventrálnych a dorzálnych svalových reťazcov, ktoré sú aktivované využitím aker v priebehu vzporu. Správne zaťaženie a vzpor o akra „naštartuje“ pohybový vzor, ktorý vedie k napriamovaniu chrbtice. Kvalitatívna korekcia týchto pohybových vzorov už prebieha vedome a výskyt motorických chýb sa opakovaním minimalizuje.
Na základe tohto princípu cvičenie ACT napriamuje chrbticu, tonizuje chrbtové svaly, kompenzuje dysbalancie a následne stabilizuje celý pohybový aparát. Navyše, vzhľadom na to, že vzporové cvičenie v metóde ACT môže aktivovať aj hlbšie svaly trupu, možno terapiu využiť aj pre posilnenie výdychových svalov a zlepšiť tak ich funkciu.
Bazálna stimulácia je pedagogicko – ošetrovateľský koncept, ktorý uľahčuje interakciu a komunikáciu, podporuje vývin a umožňuje napĺňanie ľudských potrieb.
Základnými prvkami konceptu Bazálnej stimulácie sú vnímanie, pohyb a komunikácia. Všetky tri prvky sa navzájom ovplyvňujú. U ľudí s kombinovaným postihnutím (fyzickým aj mentálnym) je schopnosť vnímania aj pohybu často nejakým spôsobom obmedzená. Cieľom bazálnej stimulácie je vďaka zmyslovej stimulácii a pohybu umožniť vznik nových neuronálnych spojení v mozgu, teda učenie. Takáto stimulácia umožňuje tiež nadviazať komunikáciu s klientom, ktorá môže byť na verbálnej, ale aj neverbálnej úrovni.
Bazálna stimulácia sa prevádza vo všetkých zmyslových modalitách:
- Somatická stimulácia – základná, vnemy z povrchu tela (koža) a zvnútra tela (propriocepcia – pohyby svalov, kĺbov, šliach)
- Vestibulárna stimulácia – základná, stimulácia rovnovážneho orgánu
- Vibračná stimulácia – základná, vibrácie vnímané vnútri tela (súčasť propriocepcie)
- Optická, auditívna, taktilno-haptická, olfaktorická a orálna stimulácia
Medzi základné ciele Bazálnej stimulácie okrem iného patrí tiež umožniť klientovi pocítiť vlastný život, poskytnúť mu pocit istoty a dôvery, umožniť mu poznávať okolitý svet a nadviazať vzťah alebo poskytnúť klientovi autonómiu a zodpovednosť za svoj život.
Indikácie – komu pomáha
- Deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami
- Deti a dospelí s ťažkosťami v oblasti zmyslového vnímania
- Deti a dospelí s ťažkosťami v oblasti motoriky a komunikácie (napr. DMO, poruchy autistického spektra)
- Predčasne narodené deti
- Klienti v intenzívnej zdravotnej starostlivosti, po úrazoch, mozgových cievnych príhodách
- Klienti dlhodobo pripútaní na lôžko
- Klienti v komatóznych stavoch
- Geriatrickí klienti a klienti s demenciou
Výsledky – ako pomáha
- Umožňuje vnímanie okolitého sveta
- Umožňuje nadviazanie komunikácie s okolím
- Zlepšuje funkcie organizmu
- Podporuje psychomotorický vývin
- Zlepšuje lokomočné schopnosti
- Stimuluje vnímanie vlastného tela
- Podporuje rozvoj vlastnej identity
- Podporuje orientáciu v priestore a čase
- Umožňuje prežívať život v čo najvyššej možnej kvalite
Autorom konceptu Bazálnej stimulácie je špeciálny pedagóg Prof. Dr. Andreas Fröhlich. Vypracoval ho v 70. rokoch, počas svojej práce s deťmi s ťažkým kombinovaným postihnutím. Neskôr bol tento koncept prenesený aj do ošetrovateľskej starostlivosti zdravotnou sestrou Prof. Christel Bienstein. V súčasnosti je na mnohých miestach integrovaný do klinickej praxe, využíva sa v nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb aj vo vzdelávacích inštitúciách. Na Slovensku a v Českej republike zabezpečuje vzdelávanie v tomto koncepte Institut Bazální Stimulace pod vedením PhDr. Karolíny Friedlovej.
Bobath koncept
Táto neurovývojová terapia (neurodevelopmental treatment – NDT) je indikovaná pacientom s patofyziológiou centrálneho nervového systému (CNS). Bobath koncept je podobný filozofii, ktorá pristupuje ku klientovi holisticky. Vychádza z pozorovania, že centrálne podmienené poruchy motoriky sa prejavujú patológiami, ako abnormálny svalový tonus, prítomnosť vývojovo nižších tonických reflexov a s nimi spojené patologické pohybové vzorce, poruchy recipročnej inervácie a výskyt asociovaných reakcií počas spontánnych pohybov v zmysle nežiaducich synchrónnych pohyboch aj vo vzdialených oblastiach. Ide o prístup, ktorý učí terapeuta, ako nahliadať na problémy pacienta, ako ich analyzovať a účinne riešiť a ako porozumieť podstate posturálneho tonusu a jeho zmien počas funkčných aktivít, pričom terapeutické techniky sú iba nástrojom na dosiahnutie funkčného cieľa.
Teoretickým základom Bobath konceptu je mechanizmus centrálnej posturálnej kontroly, ktorý je u detí s patofyziologiou CNS porušený – dôsledkom tejto poruchy vzniká patologický posturálny tonus, na ktorý následne nadväzujú patologické pohybové vzory. Dieťa tak nadobúda patologickú senzomotorickú skúsenosť a používa abnormálne pohybové vzory počas vývoja. Počas terapie sa analyzujú prítomné patologické vzory a zisťujú sa chýbajúce fyziologické pohybové vzory. Tieto vzory sú počas terapie facilitované a následne sú integrované počas celodennej starostlivosti o dieťa. Pri terapii sa nepracuje na izolovaných aktivitách, ale facilitujú sa komplexné fyziologické pohybové vzory. Bobath terapeut nevedie počas terapií pacienta pasívne, ale sa snaží dosiahnuť, aby dieťa za pomoci cieleného handlingu bolo schopné prevziať aktívnu kontrolu nad svojím pohybom a tým získalo čo najideálnejšiu senzomotorickú skúsenosť.
Terapia v rámci handlingu pripravuje dieťa na funkčné aktivity denného života. Využívajú sa facilitačné, inhibičné a stimulačné terapeutické techniky. Na inhibíciu a facilitáciu sa používajú kľúčové body kontroly, z ktorých sa dá najjednoduchšie a najúčinnejšie redukovať spasticitu a súčasne facilitovať správny pohybový vzor. Podstatou konceptu je dôraz na kvalitu pohybu, orientácia na funkciu, individuálne plánovanie, aplikácia terapie a holistický pohľad na pacienta.
Kinestetická mobilizácia je ošetrovateľský koncept zameraný na kinestetickú podporu pohybu. Popisuje všetky pohybové aktivity potrebné pre účinnú pomoc klientom pri ich pohybových obmedzeniach spôsobených nepriaznivým zdravotným stavom alebo zranením.
Medzi základne opatrenia patria:
- zachovanie zdravia tela,
- učenie sa, zdokonaľovanie a prispôsobenie funkcii,
- podpora telesných vnemov a sociálneho správania.
Kinestetika je tiež nazývaná ako pohybový a komunikačný koncept. Najprv musí dôjsť k analýze pohybu, čo umožní lepšie pochopiť mechanizmus ľudského pohybu a využiť pohybové rezervy chorého. Predchádza sa tak vzniku komplikáciám z imobility. Najdôležitejšia je preventívna a rehabilitačná podpora pohybu.
Poznáme šesť kinestetických princípov:
- Interakcia
- Funkčná anatómia
- Ľudský pohyb
- Ľudské funkcie
- Námaha
- Okolie
Manuálna medicína je terapia porúch pohybového aparátu prostredníctvom ruky terapeuta. Zaraďujeme sem manipulácie, mobilizácie, natiahnutie svalov a mäkké techniky. Dochádza k ošetreniu kože, podkožia a hlbších spojivových štruktúr. Na ošetrenie svalov s reflexnými zmenami vieme využiť postizometrickú relaxáciu (PIR) alebo antigravitačnú relaxáciu (AGR). Vďaka technikám mobilizácie sa odstraňujú blokády a ovplyvňuje sa kĺbová vôľa, čo vedie k zvýšeniu rozsahu pohyblivosti. Vďaka mechanickému dráždeniu dochádza k rozšíreniu ciev a k lepšej drenáži, čo spôsobuje zvýšenú látkovú výmenu a resorpciu prebytočných tekutín. Stimuláciou svalových proprioceptorov sa zlepšuje svalová výživa, preto je vhodné zaradiť manuálne techniky ako prípravu pred samotným cvičením.
Mobilizačné techniky sú metódou manuálnej terapie, ktoré slúžia na zväčšenie pohyblivosti kĺbu pri funkčnej blokáde. Jedná sa o pružné pohyby malého rozsahu, ktoré sa vykonávajú repetitívnym spôsobom po dosiahnutí predpätia (bariéry) a to v zmysle kĺbovej vôle, alebo funkčného pohybu.
Respiračná fyzioterapia spoločne s kinezioterapiou tvoria základ liečebnej rehabilitácie pre osoby s ochorením kardiorespiračného systému v akútnom aj chronickom štádiu. Hlavným mechanizmom pľúcnych porúch je znížená kapacita ventilácie vyvolaná obštrukciou dýchacích ciest, často v kombinácii so stratou elastických vlastností pľúc. Výsledkom je nevhodná dychová frekvencia, zväčšenie odporu a dychového objemu a tiež zmena zapojenia respiračných svalov, čo má za následok ovplyvnenie posturálnych funkcií. Cieľom respiračnej fyzioterapie je pôsobenie na dychové komplikácie pacienta formou modifikovaného dýchania, čo má priamy terapeutický vplyv a tiež aj funkciu sekundárnej prevencie.
Využitím respiračnej fyzioterapie chceme dosiahnuť zaistenie dychových funkcií pomocou prehĺbenia dýchania a zvýšenia pohyblivosti hrudníka. Následne dochádza k posunu a odstráneniu sputa z dýchacích ciest, k ich rozšíreniu a uľahčeniu prúdenia vzduchu. Vhodnou fyzioterapiou tiež aktivujeme bránicu nielen v jej primárnej dychovej funkcii, ale aj v posturálnej, ktorá je rovnako dôležitá. Cieľom respiračnej fyzioterapie je zaistenie fyziologického dychového vzoru a zvyšovanie ventilačných parametrov. Je potrebné sa zamerať na úpravu alebo prevenciu vzniku náhradných, patologických vzorov dýchania s prevahou aktivity pomocných dýchacích svalov, keďže sú neekonomické a vedú k chronickej únave respiračných svalov, vzniku deformít hrudníka a chrbtice, či ovplyvneniu psychomotorického vývoja. Pri terapii vieme takisto aplikovať reflexné dýchanie, ktoré vychádza z vývojovej kineziológie a využíva princíp Vojtovej reflexnej terapie.
Vojtova metóda je založená na prirodzenom vývoji pohyblivosti. Každý človek sa rodí s automatickými pohybmi, čo odborne nazývame reflexná lokomócia. No nie vždy všetko funguje tak, ako má. Vtedy dieťa robí neprirodzené alebo chybné pohyby, prípadne ich vôbec nedokáže spraviť.
Nie je to však nič, čo by sa dieťa malo vedome učiť. Pri Vojtovej metóde sa všetko deje v podvedomí. Preto je táto metóda dobrým pomocníkom nielen pre bábätká, ale aj pre ľudí po porážke alebo mentálne postihnutých.
Cieľom Vojtovej metódy je aktivácia svalov, ktoré kvôli poruche v centrálnej nervovej sústave nefungujú. Vojtova metóda pracuje s aktivačnými zónami a podporuje reflexné pohyby. U bábätiek je to najčastejšie plazenie a otáčanie sa.
Reflexné pohyby, ktoré využíva Vojtova metóda, podporujú zmeny v aktivácii mozgu a centrálneho nervového systému. Ak bábätko (alebo dospelý) chodí na terapiu pravidelne, „prepíše“ si model zlého pohybu v mozgu, na správny model.
Podľa autora, MUDr. Václava Vojtu, je metóda vhodná pre ľudí rôzneho veku, a teda aj pre bábätká. Pomôže každému človeku, u ktorého zlyháva spolupráca nervov a svalov. Odborní fyzioterapeuti štandardne používajú Vojtovu metódu pri takmer všetkých poruchách pohybu, resp. pri vybraných chorobách.
Vojtova metóda je prospešná pri týchto stavoch:
- dojčenská asymetria,
- vrodená tortikolitída (torticollis = strnulá šija),
- mozgová mŕtvica,
- mozgová obrna,
- skolióza,
- lumbosciatica – bolesti z bedrovej oblasti smerom od sedacieho nervu,
- nesprávny vývin bedrového kĺbu u dojčaťa (tzv. dysplázia bedrového kĺbu),
- syndróm respiračnej tiesne,
- migréna,
- periférna paralýza končatín – napríklad Paréza plexus, spina bifida, paraplégia a podobne,
- myopatia rôznych druhov,
- rôzne funkčné obmedzenia a ochorenia chrbtice,
- problémy s dýchaním, prehĺtaním a žuvaním,
- hybridné poruchy, vyvolané ochorením mozgu.
Kedy je Vojtova terapia nevhodná:
- pri akútnych zápalových ochoreniach,
- pri hnačkách, zvracaní,
- v tehotenstve,
- pri niektorých zriedkavých ochoreniach (napr. osteogenesis imperfekta),
- pri niektorých vážnych ochoreniach srdca a svalov
SM Systém
SM Systém predstavuje systematické cvičenia zamerané na pohybový aparát človeka; predovšetkým chrbticu. Spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe. Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek. SM Systém vychádza z dôkladného anatomického poznania a klinických štúdii. Pomenovanie SM Systém znamená – stabilizáciu a mobilitu. Cvičenia stabilizujú telo (chrbticu) a zároveň vytvárajú pohyb – mobilitu.
SM Systém pracuje s anatomicky definovanými špirálovými svalovými reťazcami. Svalový reťazec je súbor svalov, ktorých súhra počas pohybu zaisťuje stabilitu tela a tým správne vykonanie pohybu. Funkciu týchto svalových reťazcov definuje špirálová stabilizácia – jedná sa o svaly, ktorých súhra počas pohybu zaisťuje stabilitu tela a tým správne vykonanie pohybu.
Hlavný efekt metódy je vyvolanie trakčnej (naťahovacej) sily v oblasti medzistavcových platničiek. Vďaka tomu sa tlak vyvíjaný na platničku zníži a platnička môže lepšie vykonávať svoju funkciu. Efekt dosahujeme aktiváciou špirálových svalových reťazcov, ktoré ťahajú telo smerom nahor. Týmto spôsobom je chrbtica pri pohybe aktívne stabilizovaná.
Posturálna reakcia – aktivita posturálnych svalov, predovšetkým svalov brušných – vyvolaná tlakom na chodidlo v stoji.
Senzomotorika – premenlivou silou, ktorou zaťažujeme chodidlo, zvyšujeme aktivitu stabilizačných svalov. Dôležitou podmienkou je, aby bolo telo pri senzomotorickom cvičení špirálovo stabilizované (špirálovo stabilizovaná senzomotorika).
Špirálová stabilizácia – stabilizácia tela špirálovými stabilizačnými reťazcami je aktivovaná pohybom ruky dozadu alebo dopredu. K tomu dochádza v pozícii v stoji vo vertikálnej ose tela.
PNF (Proprioreceptívna neuromuskulárna facilitácia) – facilitáciou (draždením) proprioreceptorov (receptorov vo svaloch a šľachách) sa informácia odovzdáva do centrálneho nervového systému (CNS). Z CNS spätne dochádza k aktivácii ďalších svalov, ktoré sú v CNS naplánované ako pohybový stereotyp a stabilizačný systém. Tak dôjde k zapojeniu svalov v reťazci ľahšie, ako keby sa napínali samostatne. To sa využíva k aktivácii svalov, ktoré človek napne ťažko sám spontánne (sedací sval, svaly panvového dna).
Striedanie relaxácie a aktivácie – relaxácia svalov umožňuje ich prekrvenie. To dodáva energiu pre ďalšiu svalovú aktivitu. Bez dostatočnej a pravidelnej relaxácie sval zostáva v napätí (triggerpoints – TP). Opakovaná kontrakcia bez relaxácie vedie ku kŕču.
Striedanie pretiahnutia s kontrakciou – pretiahnutie svalu nasleduje po kontrakcii, pretiahnutie dáva možnosť opätovnej účinnej kontrakcii.
Praktické prínosy cvičenia:
- špirálová stabilizácia (stabilizácia stredu tela, uvoľnenie pletencov a končatín pre pohyb)
- striedanie stabilizačných systémov
- rýchla a dynamická stabilizácia pohybu
- nácvik rovnováhy
- osové postavenie tela
- rozsiahly, plynulý pohyb
- segmentovo rozložený pohyb
- mobilizácia chrbtice do rotácie pri súčasnej stabilizácii
- relaxácia všetkých svalov tela
- prekrvenie a regenerácia svalového aparátu a šliach
- regenerácia kĺbov a medzistavcových platničiek
- optimálne riadenie pohybu
- náprava a automatizácia prirodzených pohybových vzorcov – chôdze a behu
- duševná relaxácia a regenerácia
SM Systém je určený pre každého jedinca – deti od 5 rokov, dospelí aj starší ľudia, ktorí majú záujem o zdravý telesný vývoj, prevenciu proti vzniku bolestí chrbta, prípadne trpia problémami s chrbticou alebo končatín