Masáže a lymfodrenáž

Masáž ako terapeutická a preventívna technika má na ľudský organizmus priame účinky, ktoré vyvolávajú fyzikálne a biochemické zmeny v tkanivách a taktiež aj nepriame, ktoré sú sprostredkované nervovým a endokrinným systémom. Medzi priame účinky môžeme zaradiť zvýšenie prekrvenia, zlepšenie vstrebávania edémov, výpotkov, krvných výronov, zrýchlenie odstraňovania látok vyvolávajúcich únavu, zlepšenie výživy, zlepšenie toku lymfy v lymfatickom obehu, zlepšenie svalovej činnosti, zvýšenie alebo zníženie svalového tonusu, rozrušenie zrastov v tkanivách, urýchlené odstraňovanie povrchových zrohovatených vrstiev na koži, zvýšenie sekrécie potných žliaz a normalizáciu napätia kože.

Masáž pomáha odstrániť zvýšené napätie svalov a zabraňuje vzniku kontraktúr, čím sa zlepšuje prekrvenie svalstva a iných tkanív a preventívne pôsobí proti vzniku preležanín a zápalom žíl na dolných končatinách. Zároveň podporuje hojivé procesy, vstrebávanie krvných výronov a zabraňuje sťahovaniu väziva pri hojení rán.

Manuálna lymfodrenáž je jemná technika masáže lymfatických ciest. Má ozdravujúce, skrášľujúce aj detoxikačné účinky. Lymfodrenážna masáž zvyšuje a posilňuje imunitu, odporúča sa aj pri redukcii hmotnosti. Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva bez olejov, emulzií a mastí, „na sucho“ aby terapeut dobre nahmatal daný problém. Vykonáva sa jemným tlakom na pokožku, takzvanou drenážou, kedy dochádza k rozpohybovaniu lymfy v lymfatickom systéme tela. Masér využíva špeciálne hmaty a drenážne pohyby v smere toku lymfy, ktoré sú veľmi pomalé, nakoľko samotná lymfa v tele koluje veľmi pomaly. Lymfu masér nazhromažďuje do tzv. lymfatických uzlín, odkiaľ ju potom vytláča a posúva opäť ďalej. Dôležitým aspektom lymfodrenáže je teda rýchlejší pohyb lymfy v oblasti hlavných lymfatických uzlín (na krku, v podpazuší, v ingvinálnej oblasti). Tým sa zabezpečí lepšia podpora látkovej výmeny a imunitného systému organizmu.